ВІЗИТКА КОНКУРСНОЇ РОБОТИ



Анотація
на узагальнений матеріал перспективного педагогічного досвіду
Марциновської Людмили Олексіївни


Адреса  досвіду: Запорізька область, Гуляйпільський район, село Долинка, комунальний заклад «Долинська загальноосвітня школа ІІ-ІІІ ступенів» Гуляйпільської районної ради
Роки вивчення: 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015 навчальні роки; 
Рік оформлення досвіду: 2015 р.
Мета досвіду: удосконалення краєзнавчої роботи, збереження пам’яті про історію рідного краю, виховання почуття власної гідності, гордості за минуле Вітчизни.
Актуалізація досвіду. Життєтворче спрямування вивчення історії рідного краю означає формування в процесі освіти життєвої компетентності особистості учнів на прикладі життя поколінь минулого, на основі знань про їхні ціннісні орієнтири, на ґрунті усвідомлення законів історичного розвитку та людського життя.
     Історичне краєзнавство дає знання про розвиток людського суспільства, про закони життя в історичну епоху, що сприяє розумінню конкретного історичного часу крізь призму особистості (з точки зору віку). Навички аналізу історичних процесів безпосередньо й опосередковано впливають на поведінку учнів. Уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між історичними подіями і фактами сприяють формуванню в них прогностичних життєтворчих здібностей. Громадянська активність фіксується по участі школярів у творчих краєзнавчих проектах, конкурсах.
Визначення виду досвіду за характером новизни – комбінаторний. Найважливішим завданням своєї фахової діяльності вчитель вважає формування особистості та її життєвої компетентності шляхом творчого підходу до навчання, на основі розвитку пошуково-експериментальних умінь, дослідницької діяльності учнів на уроках та в позаурочний час. Головна увага вчителя зосереджується на активному впровадженні в навчально-виховний процес дослідницько-пошукової діяльності, що дає значні можливості для творчого розвитку учнів та підняття освітнього рівня. Тому вчителем добираються різні форми, методи та прийоми роботи, що забезпечують не лише пізнавальну активність учнів, але й стимулюють до творчо-пошукової діяльності.
Провідна педагогічна ідея досвіду: пізнавай, досліджуй, шануй. Вчитель використовує наступні форми краєзнавчої роботи: науково-практичні конференції, особистісно – орієнтовані навчально – виховні проекти з історії рідного краю, узагальнення матеріалів туристичних подорожей (відвідування районного краєзнавчого музею, Музею історії запорізького козацтва та історико-культурного комплексу «Запорізька Січ») та ін.
Сутність досвіду: пізнавально-пошукова робота організована як активно-результативна діяльність (творчі проекти) з поглибленим вивченням матеріалу за такими напрямками:
  • сторінки історії села Долинки;
  • 75-річчю утворення Запорізької області;
  • 90-ій річниці заснування села Долинки;
  • участь у туристській естафеті пам’яті.
Результативність досвіду. Показниками позитивної динаміки інтелектуального творчого потенціалу учнів є участь школярів в районних, обласних турнірах юних істориків, в конкурсах, експедиціях:
  • за перемогу (ІІІ м.) у обласному етапі конкурсу «Туристський калейдоскоп»  грамотою КЗ «ЗОЦТКУМ» ЗОР нагороджено учня 8 класу КЗ «Долинська ЗОШ ІІ-ІІІ ступенів» Гайдабуру В. у  номінації «Суперкросвордист» (наказ ДОН Запорізької ОДА № 0296 від 17.04.2014 року.);
  • учениця 10 класу Донченко Аліна стала переможцем заочного та лауреатом очного етапу обласного турніру юних дослідників «Олександрівські таємниці» (листопад 2014 р., дослідницька  робота «Історичні стежки пам’яті мого села»);
  • проект учнів 10 класу «Ветерани війни – наша гордість і слава» направлено на Обласний етап туристичної естафети пам’яті (наказ ВОМС Гуляйпільської РДА №442 від 01.12.2014 р.)
Форма узагальнення досвіду. Виступи вчителя на районній конференції з патріотичного виховання (17.09.2013 р.), на засіданнях міжшкільного методоб’єднання вчителів суспільних дисциплін; публікації матеріалів в рамках районних он-лайн виставок «Аукціон ідей» та «Зернини педагогічного досвіду».

Рекомендована література
  1. Бугайцева, Г. Принципи патріотичного виховання учнівської молоді (зі спадщини Григорія Ващенка) // Історія в шк. – 1999. – №5. – С. 7-10.
  2. Кравченко, Н. Краєзнавчий матеріал як засіб національного виховання учнів // Дивослово. – 1999 – №4. – С. 49-51.
  3. Мороз, П. Дослідницька діяльність учнів в процесі навчання історії України: методичний посібник / Мороз П. В. – К.: Педагогічна думка, 2012. – 128 с.
  4. Шейко В. М., Кушнаренко Н. М. Організація та методика науково-дослідницької діяльності: Підручник. — 2-ге вид., перероб. і доп. — К.: Знання-Прес, 2002.



1 коментар:

  1. Молодці! Цікавий досвід, плідна робота! Жити під Гуляйполем - сам Бог дав працювати в цьому напрямку!

    ВідповістиВидалити